wtorek, 13 lipca 2010

Rodzaje stalówek piór wiecznych

Niewtajemniczeni użytkownicy piór wiecznych nie wiedzą być może, że jakość pisania tym instrumentem zależy w bardzo dużym stopniu od rodzaju stalówki, jaką on posiada, a każdy stosowany rodzaj stalówki przeznaczony jest do innego stylu pisma.
Nabywając pióro wieczne można spotkać się z różnymi typami stalówek.

Jeśli weźmiemy pod uwagę szerokość samej końcówki stalówki spotkamy się tu z cienkim (drobnym) i bardzo cienkim zakończeniem, średnim, szerokim i bardzo szerokim.
Jak nie trudno się domyślić osoby o mniejszym piśmie powinny wybrać stalówkę cienką a osobom kreślącym duże litery bardziej odpowiadać będzie szeroka stalówka. Nie jest to oczywiście nieprzekraczalna reguła, ostateczny wybór zależy zawsze od indywidualnych preferencji i upodobań.

Wybierać też możemy między stalówkami prostymi i skośnymi. Stalówki proste o zaokrąglonej końcówce nadają się do każdego rodzaju pisma i sposobu trzymania pióra, natomiast skośne są mniej uniwersalne i nie do każdej dłoni mogą się przystosować. Reguła jest jednak taka, że pióra ze stalówką skośną z lewym skosem wybierają osoby praworęczne a osobom leworęcznym bardziej odpowiadają stalówki z prawym skosem.
Spotkać też można specjalne stalówki do pisania kursywą. Mają one prosto ściętą końcówkę, ostrą, niezaokrągloną.Daje to możliwość uzyskania grubszej linii pisanej w jednym kierunku i cieńszej, pisanej pod kątem. Pióro wieczne z taką stalówką bardzo dobrze sprawdzi się w piśmie ozdobnym i kaligrafii. Nie jest jednak polecane osobom niewprawionym w pisaniu piórem wiecznym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz